3. Oktober 2023

John Bolton’s Memoir Highlights Trump’s Long-Running Distaste for Bitcoin

Administracja Trump od dawna wskazuje na to, że była przeciwna Bitcoinowi i ogólnie kryptokur walutom. Nowa książka rzuca więcej światła na niechęć Naczelnego Wodza do klasy aktywów.
Na początku tego miesiąca, John Bolton, człowiek, który pracował jako doradca ds. bezpieczeństwa narodowego w administracji George’a W. Busha i Trumpa, wydał swoją nową książkę, „The Room Where It Happened.“ W książce podkreślono, że prezydent Trump był gotów zabić Bitcoin Code na poziomie regulacyjnym.

„Go After Bitcoin, Steve“

Chociaż książka jeszcze nie wyszła, kilka artykułów podało szczegóły dotyczące jej treści. Jeden z nich, który został opublikowany przez Forbesa wcześniej, wyjaśnia, że Bolton usłyszał, jak Trump powiedział sekretarzowi skarbu Steve’owi Mnuchinowi, aby „poszedł za Bitcoinem“ w 2018 roku.
Zgodnie z artykułem, Bolton usłyszał dyrektywę, podczas gdy Trump omawiał ograniczenia w handlu i sankcje wobec Chin. Choć raport nie zawierał szczegółowych informacji na temat tego, co ma na myśli prezydent, utwierdzał go w przekonaniu, że nie jest on fanem cyfrowych aktywów.
Nie jest to pierwszy raz, kiedy przewodniczący Trump wypowiada się na temat swoich poglądów dotyczących Bitcoina. Po ogłoszeniu przez Facebooka projektu kryptograficznego „Libra“ w czerwcu zeszłego roku, prezydent wszedł na Twittera w tyradę przeciwko kryptokur walutom.
„Nie jestem fanem Bitcoina i innych walut kryptograficznych, które nie są pieniędzmi, a których wartość jest bardzo zmienna i oparta na cienkim powietrzu. Nieuregulowane aktywa kryptograficzne mogą ułatwić niezgodne z prawem zachowanie, w tym handel narkotykami i inne nielegalne działania“, powiedział w części.
Jeśli chodzi o Librę, zadzwonił do aktywa próba przez Facebook – i wkrótce, inne duże firmy technologiczne – aby stać się bankiem. Następnie zakwestionował wiarygodność aktywów i poprosił Facebook, aby uzyskać kartę bankową zamiast.
Kilka tygodni po tweecie, sekretarz Mnuchin poparł stanowisko prezydenta. W briefingu prasowym cytowanym przez CNBC wyjaśnił, że Biały Dom zajmuje się kwestią kryptokur walut i ich regulacji. Sekretarz dodał, że Bitcoin i inne waluty kryptońskie mają większe szanse na wykorzystanie do celów przestępczych niż gotówka, a inwestorzy nie powinni im ufać.

Wiele Ado Over Bolton’s Book

Na początku tego roku Sekretarz Skarbu ogłosił również podczas przesłuchania w Senacie Stanów Zjednoczonych w sprawie budżetu na rok 2021, że jego departament opracowuje regulacje dotyczące kryptokur walut. Podobno wyjaśnił, że skorzystał z pomocy Sieci Egzekwowania Przestępstw Finansowych (FinCEN), dodając, że pracuje nad strategią, która pozwoli rządowi skutecznie zapobiegać praniu brudnych pieniędzy i oszustwom kryptońskim. Jak dotąd jednak nic na ten temat nie wyszło.
Książka „Bolton Book“ ma być jedną z najbardziej kontrowersyjnych książek, które wychodzą na jaw w kwestii administracji Trumpa. Skupiała się ona głównie na rzekomej niezdolności prezydenta do sprawowania urzędu oraz na krytycznych wydarzeniach podczas próby przekupienia rządu ukraińskiego w celu zbadania syna potencjalnego kandydata na prezydenta demokratów, Joego Bidena.
Sam Bolton próbował zeznawać na przesłuchaniu w Senacie Prezydenta na początku tego roku, ale został zablokowany. Zespół prawników prezydenta złożył pozew w sprawie tej książki, ponieważ nadal uniemożliwia ona Boltonowi jej opublikowanie. Od osoby, która pracowała w administracji, książka ta może być szkodliwa dla kandydatury prezydenta Trumpa na reelekcję.